Gotovo da nema domaćinstva u kojem se osušen cvet lavande ne stavlja među rublje kako bi dobilo prijatan miris, dok se sveži ili suvi buketi koriste za rasterivanje komaraca, moljaca i drugih insekata. Za bolji san i opuštanje osušenim cvetovima lavande pune se jastuci.
Na obroncima Suve planine, nedaleko od Niša, na dvesta hektara prostire se impresivna plantaža lavande (Lavandula officinalis), čiji će se ljubičasto-plavi cvetovi razviti tokom jula i avgusta. Pored lavande, koja je najzastupljenija na ovoj plantaži, gaji se i drugo lekovito bilje, poput smilja, a od ove sezone počinje gajenje matičnjaka i kamilice.
– Plantažu “Lavandus”, za gajenje, obradu i preradu lavande osnovala sam pre devet godina sa uverenjem da svojstva ove plemenite biljke nisu dovoljno iskorišćena, uprkos tome što naše područje ima idealnu klimu i sastav tla za gajenje lavande, kao i drugog lekovitog bilja kojima prijaju suve, tople i krševite planinske padine – kaže vlasnica plantaže, Nišlijka Ljiljana Petrović, čiji je udeo na plantaži pedeset hektara i destilerija za ekstrahovanje eteričnih ulja, dok preostalih sto pedeset hektara pripada kooperantima. Osušeni cvetovi, objašnjava Petrovićeva, jakog su mirisa i najčešće se koriste za pripremanje čajeva, biljnih kapi, etarskog ulja, za dezinfekciju i pripremu kupki (za ublažavanje problema sa cirkulacijom ili neurovegetativne distonije), tako što se oko 100 g cveta lavande potopi u dvadesetak litara mlake vode. Lavanda obiluje etarskim uljem i taninima, a sadrži i fenolne kiseline i flavonoide.
Najdragoceniji sastojak je etarsko ulje koje se smatra najbezopasnijim jer nema štetnih dejstava, može da se koristi u svim uzrastima i veoma je delotvorno protiv mnogobrojnih oboljenja i tegoba. Zbog tih izuzetnih svojstava lavandino ulje zovu ,majka etarskih ulja, i ono ima primenu u medicini, farmaciji, za aromaterapiju, zatim za izradu kozmetičkih preparata, losiona, kupki i inhalacija. Inače, sastav etarskog ulja zavisi od varijeteta biljke, vremenskih prilika tokom sezone, zemljišta, nadmorske visine i načina destilacije, što sam prvenstveno imala u vidu kada sam osnivala plantažu na Suvoj planini – kaže ova vredna Nišlijka.
Pored sedativnog dejstva, lekovite osobine lavande se – kaže Ljiljana Petrović -ogledaju u blagotvornom delovanju na želudac i stomak. Ona smanjuje nadimanje, podstiče izlučivanje mokraće i uređuje menstrualni ciklus, smiruje nervozno lupanje srca, grčeve u crevima, a ublažava i migrenu. Takođe daje dobre rezultate u borbi protiv akni, masne kože, dermatitisa, psorijaze, ekcema i atletskog stopala. Snažan je antiseptik koji sprečava razmnožavanje mikroorganizama i koristi se za pripremanje obloga koje ublažavaju opekotine i rane, jer podstiče i obnavljanje tkiva. Etarsko ulje lavande je idealna prva pomoć jer dezinfikuje kao alkohol, ali ne peče.
Lavanda daje bolje rezultate ako se pomeša sa kamilicom, ruzmarinom ili žalfijom, jer ove biljke pojačavaju njeno dejstvo.
Inače, lavanda se primenjuje i protiv alergija, zapaljenja grla, kašlja, bronhitisa, astme, infekcija usne duplje, upale sinusa, konjunktivitisa, migrene, glavobolja, opekotina, posekotina, uznemirenosti, depresija, stresa, hipertenzije, bola u uvu, teškoća s varenjem i neprijatnog zadaha.
Recepti Ljiljane Petrovic
ČAJ OD LAVANDE
Priprema: Stavite pet grama biljke u litar ključale vode, ostavite da odstoji pet minuta. Piju se dve do tri šolje dnevno između obroka. U slučaju manjeg poremećaja sna, popiti jednu veliku šolju pre spavanja.
Za oslabljen apetit ili probleme sa crevima pripremiti čaj na sledeći način: Jednu ili dve kašičice sušenog lišća preliti sa 1,5 dl ključale vode. Ostaviti da odstojti deset minuta i procediti. Piti tri-četiri šolje dnevno, a jednu obavezno pre spavanja.
Čaj od lavande je dobar za ispiranje rana, masažu vlasišta, protiv svraba. Osim eteričnih ulja, vrlo važnu ulogu imaju i tanini.
TINKTURA
Za benigne infekcije kože, ubode insekata, manje rane treba pripremiti tinkturu na sledeći način: Sto grama cveća staviti u pola litra alkohola od 30%. Nakon petnaest dana procediti i čuvati u dobro zatvorenoj flaši. Obolela mesta mazati dva-tri puta dnevno.
PROTIV OPADANJA KOSE
Sastojci: Petnaest grama suvih cvetova lavande, 25 g kamilice, 0,5 dl limunovog soka i 3 dl vode
Priprema: Lavandu i kamilicu preliti vodom i zagrevati dok ne proključa. Procediti, ohladiti i dodati limunov sok. Ovako pripremljenu tečnost dodati u poslednju vodu za ispiranje kose. Ubrzo će kosa prestati da opada, dobiće sjaj i lepršavost.
ZA SMIRENJE
Sastojci: Dve i po kašičice suvih cvetova lavande, pola lite vode, dve kašičice cvetnog meda.
Priprema: Cvetove lavande preliti provrelom vodom, poklopiti, i posle dva-tri minuta procediti. Kad se prohladi, dodati med, promešati, podeliti u dve doze i popiti ujutru i uveče.
PROTIV NESANICE
Sastojci: Pedeset grama suvih cvetova lavande, 50 g kantariona, 50 g korena jagorčevine i 50 g valerijane
Priprema: U litar vode dodati dve kašike mešavine, poklopiti i na tihoj vatri kuvati deset minuta. Potom procediti i tokom dana piti polako, gutljaj po gutljaj, tri-četiri šoljice vrlo toplog čaja.
UMANJUJE GLAVOBOLJE: Limunada
Ukoliko imate problema sa glavoboljama koje uzrokuju česte promene vremena, isprobajte ovaj lekoviti recept koji je ujedno i fantastično letnje osveženje.
Potrebno je:
1/4 šoljice osušenih cvetova lavande
6 limuna, oljuštiti i ocediti
šoljica meda
5 šoljica vode
Priprema:
Prokuvajte pola vode i pomerite sa šporeta. U vodu dodajte med i lavandu. Pustite neka odstoji 20 minuta, zatim procedite i prelijte u veću posudu. Dodajte limunov sok, ostatak vode i dobro promešajte. Limunadu dobro ohladite.